Krwinka
Przekaż 1 %

Akcja Szpik

« Wróć do listy aktualności

W minioną sobotę Fundacja „Krwinka”, firma Sii Sp. z o.o., Łódzki Ośrodek Dawców Szpiku oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego połączyli siły, by wspólnie zachęcać mieszkańców województwa łódzkiego do honorowego dawstwa szpiku.

 

- Dla wielu pacjentów, w tym naszych podopiecznych z oddziałów onkohematologii szpitala przy ul. Spornej w Łodzi, przeszczep szpiku jest jedyną szansą na powrót do zdrowia. Niestety nie każdy chory ma tyle szczęścia, że dawcę znajduje się dla niego wśród osób spokrewnionych – mówi Prezes Fundacji „Krwinka”, Elżbieta Budny. – Cieszę się, że ta inicjatywa spotkała się z równie pozytywnym odbiorem, jak podobne akcje, które organizowaliśmy w poprzednich latach i odzew społeczny będzie duży.

 

Tego dnia w budynku uniwersyteckim przy ul. Pomorskiej 171/173 można było skonsultować się ze specjalistami – lekarzami i pielęgniarkami z Regionalnego Ośrodka Dawców Szpiku, studentami medycyny z IFMSA-Poland oraz wolontariuszami Fundacji „Krwinka” - którzy odpowiadali na wszystkie pytania związane z wymogami zdrowotnymi obowiązującymi kandydatów na dawców i metodami pobierania szpiku oraz doradzali, jak wypełnić niezbędne dokumenty. Każda osoba zainteresowana pomocą chorym na białaczki oraz inne schorzenia układu krwiotwórczego mogła na miejscu wypełnić ankietę dawcy komórek krwiotwórczych i Kartę Ewidencyjną, a także oddać próbkę krwi (5 ml), co umożliwiło wpis do rejestru oraz wszczęcie procedury oznaczenia antygenów zgodności tkankowej HLA pozwalającej na odpowiednie dobranie potencjalnego ofiarodawcy szpiku i jego biorcy.


Tego dnia do polskiego Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej dołączyło 26 osób.

Partnerzy / Wspierają nas
Sponsorzy
strony internetowe Łódź
strony internetowe Łódź