BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W OZORKOWIE

11 listopada 2023 roku o godzinie 11.11 spod budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie ulicami miasta wyruszył Bieg Niepodległości. 251 biegaczy pokonało dystans 11,8 km, aby aktywnie i radośnie, z narodowymi barwami na piersi, uczcić jeden z najważniejszych dla Polski dni w roku. Zorganizowana przez szkołę oraz Regionalne Centrum Informatyki Kraków impreza miała szczytny cel: dochód z niej  został w całości przeznaczony na rzecz podopiecznych Fundacji „Krwinka”.

 

Bieg miał na celu kształtowanie postaw patriotycznych i prozdrowotnych oraz popularyzację aktywności fizycznej w różnych grupach społecznych, środowiskowych i zawodowych.

 

 

- Chcemy integrować nasze środowiska: szkolne, wojskowe ze społecznością miasta i okolic, ale przede wszystkim nieść pomoc chorym dzieciom. W tym też celu zaprosiliśmy do współpracy Fundację Krwinka, która zbiera środki dla najbardziej potrzebujących dzieci - mówi dyrektor I LO Anna Plaskota.

 

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego patriotyczny bieg ruszył ulicami miasta.  Odbywał się w trzech kategoriach wiekowych. Prócz dorosłych i młodzieży, również na dystansach 0,2 km i 0,5 km wystartowało czterdzieści troje dzieci do 10. roku życia. W kategorii 11—15-latków pobiegło piętnaścioro uczestników, a aż 188 dorosłych zawodników głosiło się do biegu głównego. Brali w nim również udział żołnierze z 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu oraz 1 batalionu kawalerii powietrznej. Najmłodszy uczestnik wydarzenia urodził się w 2022 roku, zaś najstarszy ma 72 lata.

 

Wiek nie stanowił dla nikogo przeszkody, ponieważ wszystkim przyświecał niezwykły cel.

 

- Jesteśmy wdzięczni organizatorom, że zechcieli przeznaczyć dochód z biegu na program  „Pomoc na Start” skierowany do rodzin najbiedniejszych, które przez pierwszy rok bycia w fundacji mogą otrzymywać refundację na leki, dojazdy, leki nierefundowane, specjalistyczny sprzęt oraz wsparcie psychologiczno-pedagogiczne - informuje dyrektor Fundacji „Krwinka” Dominika Śliwińska. Wydarzenia takie, jak dzisiejsze są dla nas bardzo istotne, ponieważ dzięki nim możemy również poszerzać społeczność, która angażuje się w działania służące ratowaniu życia chorych dzieci - dodaje dyrektor fundacji.

 

Wśród patronów Biegu Niepodległości znaleźli się Starosta Zgierski i  Burmistrz Miasta Ozorkowa, którzy ufundowali medale i puchary oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz Gmina Ozorków. Dopisali również sponsorzy, wśród nich Nadleśnictwo Grotniki, Bank Spółdzielczy w Ozorkowie, Łęczycy i Lututowie, GS Ozorków, firmy Tomgraf, Primavera, Geberit,  Delia Cosmetics, Auret Bank, Nowak Skład Drewna, Fabryka Warzyw Łęczyca oraz Tamada Ozorków. Dzięki nim  było możliwe zorganizowanie na boisku szkolnym pikniku z doskonałymi ciepłymi daniami i słodkościami.

 

Patronat medialny objęli: TVP3, Radio Q, oraz tukutno.pl.

 

- Dziękuję szkole, szczególnie młodzieży i nauczycielom liceum za przygotowanie dzisiejszego biegu -podsumował wydarzenie pułkownik Piotr Fabiańczuk z RCI Kraków. - Myślę, że to pierwszy, ale nie ostatni Bieg Niepodległości w Ozorkowie.

 

Znakomita frekwencja i doskonałe wyniki sportowe pozwalają mieć, nadzieję, że słowa te okażą się dobra zapowiedzią na kolejne lata.

Dziękujemy za zdjęcia Zabiegany Fotografik Konrad CiężkiProgram e-pity Copyright 2020-2021 e-file sp. z o.o. sp. k.