Dzień Dawcy Szpiku - i Ty możesz pomóc!

Dlaczego dawstwo szpiku jest tak ważne? Szpik kostny jest niezbędny w leczeniu nowotworów krwi. W przypadku braku działania konwencjonalnych metod, takich jak chemioterapia lub naświetlania, jedyną szansą na odzyskanie zdrowia jest przeszczep komórek macierzystych, pochodzących ze szpiku kostnego dawcy "spokrewnionego" genetycznie z pacjentem.

 

Jedynie 30% chorych znajduje "bliźniaka genetycznego" w rodzinie, zaś pozostałe osoby zdane są na niespokrewnionych dawców. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniej osoby wynosi 1: 20 000. Im zatem więcej osób, zarejestrowanych jako dawcy w różnych bazach szpiku kostnego, tym większa szansa dla osób chorych - w tym dzieci - na odzyskanie zdrowia.

 

Dlatego Fundacja "Krwinka" aktywnie włącza się do apeli o rejestrowanie się wszystkich  jako potencjalni dawcy komórek macierzystych. Dawcą zostać może prawie każdy, a samo pobranie szpiku - gdy już następuje - to zabieg bezbolesny i mało inwazyjny. Szpik pobierany jest w znieczuleniu z talerza kości biodrowej. 

 

Serdecznie zachęcamy do oddawania szpiku kostnego a wszystkim Dawcom, w dniu Ich święta, składamy najlepsze życzenia!!!

 Program e-pity Copyright 2019-2020 e-file sp. z o.o. sp. k.