NOWA PODOPIECZNA NIKOLA LENK

Nikola jest bardzo żywym i wesołym dzieckiem, jednak wydarzenia z dnia 13.08.21 gwałtownie przerwały radość i zabawy, z których Nikola czerpała energię na każdy następny dzień życia. W tym właśnie dniu udaliśmy się z Nikolą na zwyczajne badania, bo lekko traciła równowagę podczas chodzenia, było to ledwie zauważalne innych objawów nie było. Na wszelki wypadek skierowano nas do szpitala na badanie tomografem.

 

Wynik badania był druzgocący guz wielkości 5 cm wrastający w pień mózgu. Konieczna była natychmiastowa operacja ze względu na wysokie ciśnienie śródczaszkowe co zagrażało życiu Nikoli. Po ciężkiej 6-cio godzinnej operacji Nikola obudziła się w innej rzeczywistości nie mogła mówić oraz ruszać się.

 

Były małe szanse na powrót Nikoli do wcześniejszej sprawności, jednak pomoc wielu dobrych ludzi i terapeutów, przy niemałych nakładach finansowych doprowadziły do cudu i Nikola chodzi i mówi (co jest dla wielu zaskoczeniem).

 

Częściowa niepełnosprawność pozostała, więc Nikola wymaga opieki i pomocy w niektórych czynnościach oraz ciągłej terapii ruchowej i logopedycznej. Niestety fragmenty guza pozostałe w pniu mózgu (brak możliwości usunięcia) po dwóch latach spowodowały odrastanie nowotworu.

Ze względu na sukces jakim był powrót Nikoli do prawie normalnego życia po operacji, zbyt duże jest ryzyko ponownej operacji, więc jedynym rozwiązaniem jest chemioterapia, którą Nikola rozpoczęła 27.09.2023r. Już początek leczenia pokazał, że trzeba zrezygnować z wcześniejszych przyjemności i obowiązków. Nikola musi uczyć się indywidualnie w domu, do kontaktu z rówieśnikami potrzebuje komputera, zajęcia dodatkowe prowadzone w szkole również wykonuje teraz w domu. Zabawy z przyjaciółkami które córka bardzo lubi też trzeba odłożyć na rok.

Nikola uwielbia zabawy w „bawialniach dla dzieci” jazdę na hulajnodze (trójkołowej) , place zabaw, oraz zakupy z mamą – z tego wszystkiego trzeba zrezygnować, pozostają domowe zajęcia: puzzle, klocki, lalki oraz komputerowe projekty domów i świata w Minecraft.

 

Teraz dzień Nikoli jest bardzo prosty: pobudka, nauka, czas wolny, masowanie bolących nóg czy pleców walka z nudnościami, a co piątek wyjazdy do szpitala do Łodzi.

 

Jedzenie i picie są problematyczne, nie ma już ulubionych potraw Nikoli, jemy to na co jest przynajmniej troszkę ochoty. W obecnych chwilach najbardziej brakuje swobody i siły, jaką Nikola dysponowała przed rozpoczęciem chemioterapii, uśmiechu który był spontaniczny, radości bez powodu - teraz trzeba o to walczyć, pomimo że jest to leczenie widzimy jak dziecko gaśnie i to jest bardzo trudne do akceptacji.

 

Widzimy, że koszty leczenia a raczej obsługi leczenia zaczynają rosnąć wprost proporcjonalnie do czasu trwania leczenia. Co wizyta nowe leki raz droższe, raz tańsze. Przejazdy do szpitala, kontynuacja koniecznej bezwarunkowo rehabilitacji, która teraz musi się odbywać w indywidualnych pomieszczeniach, czy też sprzęt do edukacji domowej w postaci komputera, to najpilniejsze potrzeby na początek i na to w pierwszej kolejności chcemy przeznaczyć środki. Liczymy na pomoc fundacji i z góry bardzo dziękujemy.

 

*Wypowiedzi Taty Nikoli zaznaczone zostały kolorem i kursywą.

 

 

Możesz zrobić imienny przelew internetowy na rzecz Nikoli, kierując wpłatę z dopiskiem: Nikola Lenk na konto PKO BP nr 33 1440 1231 0000 0000 0184 1262.

 

Możesz przekazać darowiznę na rzecz Nikoli teraz, klikając przycisk: WESPRZYJ >Program e-pity Copyright 2020-2021 e-file sp. z o.o. sp. k.