Alicja Kostrzewa

Wesprzyj

Ostra białaczka szpikowa

 

Ala Kostrzewa to pogodna dwuletnia dziewczynka z miejscowości Klew w powiecie opoczyńskim. Do zeszłorocznych wakacji jej życie przepełnione było radością, rodzinną bliskością i zabawami ze starszym o dwa latka bratem Bartkiem.

 

Wszystko zaczęło się w środowy poranek 8 lipca 2020 r.

 

„Ala po przebudzeniu zaczęła utykać na prawą nóżkę. Na początku myślałam, że uszkodziła ją wkładając pomiędzy szczebelki swojego łóżeczka. Godziny mijały, Ala straciła apetyt i nie chciała jeść, przez co była bardzo osłabiona. Nie czekając dłużej, ze skierowaniem zgłosiliśmy się do szpitala w Bełchatowie.”

 

 Dziewczynka w szpitalu została skonsultowana przez ortopedę, wykonano badania RTG i USG prawego stanu kolanowego, których wyniki nie wykazały nic niepokojącego.

 

„Odesłano nas do domu z lekami przeciwbólowymi. Minęły dwa dni, ze względu na brak poprawy i pojawieniu się gorączki, zgłosiłam się z córką do szpitala w Opocznie. Niestety ze względu na dodatni wynik testu kasetkowego, w nocy zostałyśmy przesłane do Łodzi z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.”

 

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. W. Biegańskiego badaniem molekularnym wykluczono zakażenie SARS-CoV-2, natomiast w wykonanych badaniach laboratoryjnych stwierdzono małopłytkowość, niedokrwistość oraz neutropenię, podwyższone markery zwiększonego obrotu komórkowego.

W sobotę 11 lipca Ala wraz z mamą została przetransportowana do Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii przy ulicy Spornej w Łodzi. Dziewczynka tego samego dnia przeszła szereg badań. W poniedziałek wykonano biopsję szpiku w znieczuleniu ogólnym, na podstawie której rozpoznano ostrą białaczkę szpiku.

 

„Byliśmy przerażeni całą tą sytuacją, tym bardziej że córka przestała chodzić na obie nóżki i nawet nie miała sił się podnieść!”

 

Alicja przeszła 5 silnych bloków intensywnej chemioterapii, była wielokrotnie przetaczana krwią i płytkami krwi. Wystąpiły również wymioty, biegunki, gorączka, nadżerki w buzi, wysypka na ciele, a z powodu licznych zaparć – szczelina odbytu. W grudniu przed świętami przeszła śródmiąższowe zapalenie płuc, podczas którego miała problemy z oddychaniem i musiała zostać podłączona pod tlen.

 

Obecnie Alicja rozpoczęła chemioterapię podtrzymującą, która ma potrwać 12 miesięcy. Po skończonym leczeniu, będzie musiała zostać jeszcze przez długi czas pod opieką poradni specjalistycznej, czeka ją również kosztowna rehabilitacja.

 

„Ciągłe wyjazdy i leki wiążą się z dużymi kosztami. Jeżeli los naszej córki nie jest Ci obojętny - pomóż. Z całego serca dziękujemy za wszelkie okazane nam wsparcie.”

 


* Cytowane wypowiedzi rodziców Ali wyszczególnione zostały kolorem i kursywą.

 

 

Możesz zrobić imienny przelew internetowy na rzecz Ali, kierując wpłatę z dopiskiem: KOSTRZEWA ALICJA na konto PKO BP nr 33 1440 1231 0000 0000 0184 1262.

 

Możesz przekazać darowiznę na rzecz Ali teraz, klikając przycisk:   WESPRZYJ >Program e-pity Copyright 2020-2021 e-file sp. z o.o. sp. k.