Nadia Słomczyńska

Wesprzyj

Chłoniak limfoblastyczny 

Nadia Słomczyńska jest wesołą, spokojną koleżeńską 9 latką. Lubiącą rysować, tańczyć oraz grać w gry komputerowe. Uwielbia maskotki i marzy o psie. Mieszka w Nowych Grochalach w gminie Leoncin z młodszym bratem Natanem i z rodzicami.

 

Nadię razem z bratem dopadła infekcja. Po wizycie u lekarza dostali po antybiotyku potem drugim, słychać było że rzęzi im w płucach. Ale u córci choroba nie przechodziła, kaszel był coraz bardziej uciążliwy. Spuchła jej szyja. Na drugi dzień pojechaliśmy sami na SOR uważaliśmy, że leczenie nic nie pomaga i się stan pogarsza. Po badaniach, tomografii, usg, badaniach krwi… ordynator poinformował mnie o diagnozie NOWOTWÓR!!!

 

Chyba już się we mnie załączył ja to nazywam ,,syndrom rodzica onkologicznego’’, mimo że ryczeć mi się chciało, wiedziałam, że za chwile wejdę do sali i tylko wystraszę Nadie. Dusiłam emocje w sobie i spokojnie wytłumaczyłam, że jedziemy do specjalnego szpitala żeby tam ją wyleczyli.

 

Diagnoza NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY chłoniak limfoblastyczny rozlany z komórek T 4 stopnia. 

 

Tu już potoczyło się błyskawicznie. Znowu badania tomograf, usg , biopsje szpiku w sali bez uśpienia gdyż był płyn w płucach i zagrażało życiu. Guz w śródpiersiu 430 ml. Przesunięte serce, powiększone nerki, małopłytkowość, neutropenia. Musieli założyć sondę do płuc.

 

Przez tydzień córcia była w pozycji pół siedzącej, jedynie tak mogła oddychać. Był to ciężki czas, dziecko nie mogło się ruszyć, wstać ani położyć. Wszystko ją bolało, cały czas pod tlenem.

 

Leczenie szło dobrze, szybko guz się zmniejszył po sterydach. Okazało się, że nie można przez długi czas założyć browiaka, gdyż jest skrzep w żyle ramiennej. Chemia szła przez wenflony, przez które żyłki szybko wysiadały. Przez prawie całe leczenie trzeba było brać zastrzyki w brzuch.

 

Straszne było patrzeć na własne dziecko, jak słabnie z dnia na dzień. Jak nie ma siły chodzić. Jak buzia jest coraz bledsza i włoski wychodzą garściami.

Nie pytałam lekarza o to czy się da wyleczyć o powikłania, czy często zdarzają wznowy wolałam nie wiedzieć, wolałam żyć w nieświadomości jakoś łatwiej mi tak było. Starałam się poznawać mamy i dzieci na oddziale, wychodzić na korytarz na wspólne zabawy, spacery pogawędki. Szybciej czas leciał i trochę normalności. Nadziejka nigdy nie płakała, jak musiała jechać do szpitala, tylko zawsze ciekawie pytała jaką ciotkę dziś spotkamy.

 

Częste wizyty w szpitalu, spędzanie kilku godzin dziennie na oddziale dziennym. W nocy wyjazdy do szpitala, jak pojawiła się gorączka. Człowiek zdrowy nie miałby na to siły, a te dzieciaczki musiały to wszystko znosić.

 

Osamotnienie, brak kontaktu z dziećmi z klasy. Odizolowanie od rodziny od wszystkich. Najgorsza była rozłąka z tatą i z bratem.

 

Pytanie dlaczego spotkało to nasze dziecko?

 

Musieliśmy nauczyć się poukładać nasze życie na nowo. Nic nie jest ważne jedynie zdrowie Nadulki. Staramy się jak możemy wspomagać ją w tej ciężkiej walce.

 

Co miesiąc jeździmy na usg oraz do przychodni onkologicznej. Co tydzień pobranie krwi. Dodatkowo inni specjaliści. Potrzebuje rehabilitacji, a dopiero na wiosnę będzie chodzić na oddział dzienny 6 tygodni.

 

Strach nie mija, mimo że Nadia jest już na leczeniu podtrzymującym to dalej boję się, oby już nigdy więcej nie wróciło to zło.

 

Nadia nie może chodzić do szkoły ma zakaz od lekarza. Omija ją wszystko, inne dzieci dorastają, zaprzyjaźniają się. A ona jest sama.  Była dwa razy w szkole na pikniku i dzieci ją przyjęły cudownie, przekonała się, że nie potrzebnie się stresowała. Odlicza kiedy wróci do szkoły. Bardzo miło wspomina ciocie i dzieci poznane w szpitalu. Odwiedziliśmy w wakacje dwóch kolegów z oddziału :-)

 

*Wypowiedzi Mamy Nadii zaznaczone zostały kolorem i kursywą.

 

 

Możesz zrobić imienny przelew internetowy na rzecz Nadii, kierując wpłatę z dopiskiem: Nadia Słomczyńska na konto PKO BP nr 33 1440 1231 0000 0000 0184 1262.

 

Możesz przekazać darowiznę na rzecz Nadii teraz, klikając przycisk: WESPRZYJ >

 Program e-pity Copyright 2020-2021 e-file sp. z o.o. sp. k.