Piotr Całus

Wesprzyj

Neurofibromatoza typu 1 

 

To miała być rutynowa kontrola u lekarza okulisty… niestety, po niej Piotruś nie wrócił do domu.

 

 

Piotruś urodził się w 2011 roku z zarośniętym przełykiem z przetoką dolną, zapaleniem wrodzonym płuc, wodonerczem oraz posocznicą. Natychmiastowa operacja poszerzenia przełyku – tracheotomia, pozwoliła na przyjmowanie pokarmów, a przede wszystkim na swobodny oddech. Po ośmiu miesiącach życia poddany został operacji przepukliny pachwinowej.

 

 

W 2016 roku, na wizycie w Szpitalu Klinicznym w Katowicach na oddziale w Zabrzu przeprowadzono badania, które wykazały – glejak nerwu wzrokowego prawego, obszary nieprawidłowej istoty białej. Na podstawie całokształtu obrazu klinicznego rozpoznano neurofibromatozę typu I.

 

Piotruś ma wiele chorób współistniejących, między innymi: choroby dziedziczne ze zmianami ektodermalnymi – nerwiakowłókniakowatość niezłośliwą, dychawicę oskrzelową, zaburzenia nerwu wzrokowego, wrodzone wady rozwojowe przełyku, wrodzone wady miedniczki nerkowej, które powodują zastój moczy i wrodzone wady rozwojowe moczowodu – wrodzone wodonercze, astmę oskrzelową.

 

 

13 września 2023 roku podczas badania okulistycznego stwierdzono progresje poszerzenia nerwu wzrokowego prawego w odcinku wewnątrzoczodołowym do szerokości 6 mm z poszerzeniem warstwy płynu pod osłonkami.  W tej chwili Piotruś przyjmuje kolejną chemię. Nie chodzi już do szkoły, ogranicza kontakty z osobami z zewnątrz, nie bawi się z kolegami, nie jeździ na rowerze…

 

 

Od urodzenia Piotruś potrzebuje stałej opieki i wsparcia najbliższych, ja jako jego mama nigdy nie mogłam podjąć żadnej pracy. Mamy ogromną nadzieję, że wszystko co złe, minie, a nasz syn znów będzie zdrowym, radosnym i pogodnym chłopcem. 

 

Piotr z rodzicami mieszka koło Częstochowy. Raz w tygodniu chłopiec przyjeżdza z mamą na badania i wizyty kontrolne do Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej w Łodzi. 

 

*Wypowiedzi mamy Piotra zaznaczone zostały kolorem i kursywą.

 

Możesz zrobić imienny przelew internetowy na rzecz Piotra, kierując wpłatę z dopiskiem: Piotr Całus na konto PKO BP nr 33 1440 1231 0000 0000 0184 1262.

 

Możesz przekazać darowiznę na rzecz Piotra teraz, klikając przycisk: WESPRZYJ >

 Program e-pity Copyright 2020-2021 e-file sp. z o.o. sp. k.